Nasz blog


Blog

Górskie SPA
25 Sep, 2023
Dla jednych odpoczynek to aktywność fizyczna w nowym miejscu, na przykład regularny, poranny jogging, yoga, zwiedzanie albo spacery po górach. Dla drugich wręcz przeciwnie – to słodkie „nicnierobienie”, przesiadywanie na tarasie z filiżanką kawy czy korzystanie z atrakcji, które zapewnia danie miejsce noclegowe. Niezależnie jednak od tego, w której grupie Państwo się znajdują, nasze domki góralskie to świetny pomysł na urlop, jeśli zależy Państwu na odprężeniu i regeneracji w pięknej scenerii. W tym wpisie przedstawimy kilka zalet naszych noclegów.
Kościół
23 Aug, 2023
Jeśli planują Państwo swoją pierwszą wyprawę na południe Polski, to na każdym kroku będą mogli Państwo obcować z całkowicie innymi obyczajami. Co więcej, widoczne będą one nie tylko w elementach takich jak wystrój domów w górach , organizowane kuligi czy możliwość zakupienia tradycyjnych przedmiotów, np. ciupagi, kapelusza czy wyrobów ze skóry. Na góralskie zwyczaje, tradycję i folklor można natknąć się na nawet w mowie.
Zdjęcie domków w górach
26 Jul, 2023
Wakacyjny wyjazd to nie tylko planowanie atrakcji na miejscu. To przede wszystkim znalezienie odpowiedniego miejsca do odpoczynku. U nas znajdą Państwo aż cztery rodzaje domków górskich, które pomieszczą nawet 16 osób. Każdy z nich charakteryzuje się innym wystrojem oraz metrażem. Dzięki temu z pewnością uda się Państwu dobrać idealną opcję dla siebie i swojej rodziny. 
Dom
06 Jul, 2023
Jak zaplanować urlop, żeby wypocząć? Być może to pytanie wydaje się absurdalne. Jednak dla wielu osób czas wolny nie zawsze wiąże się z relaksem. W tym wpisie przedstawimy Państwu miejsce, które zawsze będzie dobrym pomysłem - niezależnie od tego, czy planują Państwo wyjazd z rodziną, czy w pojedynkę. Domek w górach, czyli coś więcej niż zwykła drewniana chata.
Chodzenie po górach
01 Dec, 2022
Jednym góry kojarzą się tylko z wyzwaniami – kolejne szczyty do zdobycia, kilometry szlaków turystycznych przejechane na dwóch kółkach lub zaliczone pieszo, białe szaleństwo na nartach lub snowboardzie… Jednak to miejsce, które nie tylko jest otwarte na miłośników adrenaliny, wyrabiania kondycji fizycznej czy spalania kalorii. Polskie góry to także ciekawa historia, niepowtarzalna tradycja i kultura oraz wyjątkowa gościnność, jak również miejsce, gdzie da się poleniuchować. A do tych, które najczęściej są odwiedzane corocznie przez polskich i zagranicznych turystów, należą Tatry. Nie od parady Zakopane nazywa się ich stolicą. Tu oraz w innych górach zarówno latem, jak i zimą nie można się nudzić. Wystarczy tylko znaleźć sobie bazę wypadową – domki do wynajęcia czy inne kwatery czekają na turystów, oferując różny standard wypoczynku. Mając już zapewniony nocleg i wyżywienie, można ruszyć albo na podbój gór, albo na rozkoszowanie się leniwym wypoczynkiem w pięknych okolicznościach przyrody. Wakacje letnie to czas, który można wypełnić wędrówkami po górach – zarówno pieszo, jak i rowerem, poznawaniem piękna tamtejszej fauny i flory, napawaniem się nietuzinkowymi widokami. To również świetna okazja do zwiedzania miejscowych zabytkowych kościółków i kościołów, muzeów i wielu innych cennych historycznie czy kulturowo miejsc. Zima to z kolei czas dla tych, co uwielbiają sporty takie jak narciarstwo, snowboard czy … snowtubing. Ten ostatni to inaczej jazda na oponach po specjalnie do tego wyznaczonym torze. Inną równie nietypową rozrywką są wędrówki rakietami śnieżnymi, którymi można bez obaw ruszyć na podbój górskich tras. Do klasyków zaliczany jest kulig. To zajęcie, które w zasadzie się nigdy nie nudzi, a do tego jest idealne dla każdego. Dla przykładu w Tatrach działa wiele firm, które organizują tego typu wycieczki. Coraz większą popularnością w górach cieszą się biegówki. To alternatywa dla narciarstwa zjazdowego. Pod okiem instruktorów można poznać podstawowe techniki biegania. Są też i tacy, dla których ciekawą formą pobytu w górach może być … przejażdżka kolejkami liniowymi. Skorzystać z niej można m.in. w Zakopanem i Krynicy-Zdroju.  Na mniej aktywnych wczasowiczów czekają ośrodki spa czy baseny geotermalne (wykorzystujące źródła ciepłych wód) w popularnych miejscowościach turystycznych takich jak np. Zakopane czy Białka Tatrzańska. To z kolei idealne miejsca nie tylko na regenerację sił dla tych, którzy aktywnie spędzają czas w ciągu dnia w górach, ale również tych, co chcą zwyczajnie wypocząć, odreagować od tempa codzienności.
Kolejka górska
27 Sep, 2022
Wyjeżdżając na urlop szukamy odpoczynku. Problem w tym, że dla każdego relaks może mieć zupełnie inne znaczenie. Niektórzy zrelaksują się podczas masażu ciała, inni zaszyją się gdzieś chowając się przed całym światem, a znajdą się i tacy, którzy potrzebują wysiłku fizycznego, żeby się całkowicie zregenerować. Zatem dokąd jechać, jeśli jesteśmy z tych, którzy lubią te aktywności przeplatać albo są zmuszeni do znalezienia kompromisowego rozwiązania, które usatysfakcjonuje wszystkich towarzyszy podróży. Wyjazd w góry to złoty środek na wszystkie dylematy. Dlaczego warto spędzić tam wakacje? O tym poniżej. Dając sobie kilka dni na aklimatyzację – co w przypadku zmiany ciśnienia jest bardzo istotne, warto poświęcić trochę czasu na spacery po okolicznych dolinach i lasach, a wieczorami oddać się błogiemu odpoczynkowi na termach i w spa. W ten sposób, nawet największe leniuchy będą miały okazję zahartować swój organizm zażywając kąpieli w podgrzewanych basenach na zewnątrz (na przykład w naszych baliach) lub wybierając się do sauny (dokładnie takiej jak u nas)! Dla szukających przysłowiowego świętego spokoju polecić możemy także zaszycie się z dobrą lekturą i gorącą herbatą przy skaczących iskrach w kominku (w naszej chatce). W takiej scenerii nie da się nie odpocząć! A gdy zgłodniejesz, wieczorem możesz wyruszyć na kolację w góralskim stylu, kosztując przepysznych podhalańskich specjalności i bawiąc się do późna przy akompaniamencie wesoło przygrywających skrzypiec. Na koniec to, co najlepsze w górach – czyli same góry! Czując się już pewniej w nowym otoczeniu, koniecznie trzeba wybrać się na szlak, by z bliska móc podziwiać potęgę natury. Widoki nie do opisania, pejzaże, które na długo pozostaną w pamięci – a im więcej z siebie dasz, tym więcej onieśmielająco pięknego krajobrazu ukaże się Twoim oczom. Taka wyprawa, choć zmęczy, to na pewno zachwyci każdego. Warto również dodać, że kilkugodzinny marsz to świetny trening dla serca i całego ciała, który pomoże poprawić wydolność naszych płuc. Planując swoje kolejne wakacje, postaw na odpoczynek w górach. Nasze domki będą stanowić świetną bazę wypadową do odkrywania skarbów regionu. Klimatyczne wnętrza, możliwość skorzystania z sauny i gorących kąpieli na dworze skutecznie ukoją nerwy, a przepiękne widoki za oknem błyskawicznie obudzą potrzebę wyjścia na łono natury!
Szlak
27 Sep, 2022
Kolorowe prostokąty o wymiarach 9×15 cm składają się z trzech pasków. Zewnętrzne są białe, a środkowy posiada kolor, który jest przypisany do danego szlaku. Malowane farbą olejną, umieszczane są w takich miejscach, aby każdy wędrowiec bez problemu mógł je zauważyć. Środkowy kolor ma swoje znaczenie. Czerwony oznacza szlak główny, zazwyczaj na długim odcinku i prowadzący przez miejsca najbardziej okazałe i widowiskowe na danym obszarze geograficznym. Ta wyjątkowość może wynikać np. z nietypowej fauny, flory, wydarzeń historycznych i wielu innych względów. Niebieski to zapowiedzieć szlaku dalekobieżnego i drugiego pod względem ważności. Amatorzy krótkich wędrówek po górskich okolicach Zakopanego powinni raczej udać się szlakiem żółtym lub zielonym. Uważane są one za łącznikowe lub czasami za dojściowe. Czarny kolor na oznaczeniu informuje natomiast, że turysta może udać się tzw. szlakiem dojściowym, najkrótszym ze wszystkich możliwych na danej trasie. Mimo iż są wytyczane bezpośrednio pomiędzy dwoma punktami, to tego typu odcinki wiążą się jednak często ze stromymi i trudnymi do pokonania. Kolor ma znaczenie Wyprawa w góry to zawsze fascynująca przygoda. Na turystę czeka bowiem bliskość natury, odkrywanie wyjątkowych miejsc… Wybierając się w okolice Zakopanego, planując tam nocleg w wynajętym domku lub w innym miejscu oraz wyprawy po tatrzańskich okolicach, warto zapoznać się z oznaczeniami szlaków. Czerwony, zielony, czarny – kolory na górskich szlakach nie powstały po to, aby uatrakcyjnić te miejsca. To raczej drogowskazy mówiące turystom o tym, które z nich są najbardziej atrakcyjne pod względem turystycznej lokalizacji oraz o tym, jak się odpowiednio przygotować na wędrówkę nimi. Znakowanie tych odcinków jest zgodne ze standardami wytyczonymi przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Zgodnie z planem Wybierając się w góry, można więc skorzystać albo z prostych i w miarę wygodnych odcinków lub po odpowiednim przygotowaniu się, poszukać wrażeń na trudniejszych szlakach. Warto wcześniej, zanim ruszymy na górską ścieżkę, zapoznać się na mapie z oznakowaniem, jakie obowiązuje na danym obszarze, który chcemy przejść. Dziś w Internecie można także znaleźć takie udogodnienie jak obliczenie przewidywanego czasu pokonania szlaku, odległości w kilometrach czy sumę podejść i zejść.  Dobre zaplanowanie wędrówki może pomóc nie tylko w sprawnym pokonaniu wytyczonego sobie odcinka, ale także uniknąć jakichś niemiłych niespodzianek, na które nie będziemy przygotowani.
Wspinaczka górska
27 Sep, 2022
Sezon na górskie wędrówki praktycznie trwa przez cały rok, o ile dopisuje pogoda. Jedni wolą zdobywać szlaki wiosną/latem, inni raczej wolą, gdy jest chłodniej i wybierają wyprawy w okresie jesienno-zimowym. Tak czy siak, do takiej wyprawy lepiej się odpowiednio przygotować, zwłaszcza że pogoda w górach bywa nieprzewidywalna. Od czego zacząć? Po pierwsze: trasa W górach raczej nie ma co się zdawać na spontaniczne wyjścia ze względu na własne bezpieczeństwo. Każdą trasę lepiej wcześniej sobie przejrzeć, ocenić pod kątem własnych możliwości fizycznych oraz czasowych. Można też podpytać znajomych miłośników zdobywania górskich szlaków, jakie polecają, jakie lepiej omijać, na co zwrócić uwagę. I lepiej nie próbować na własną rękę odkrywać nowych szlaków niż te, które są już wyznaczone, bo w każdej chwili można się zagubić. Po drugie: kondycja Wyjście w góry to nie spacer po osiedlowym parku, tutaj trzeba mieć odpowiednią kondycję. Taka wyprawa trwa bowiem zazwyczaj kilka godzin. Trzeba wtoczyć się na górę, a potem jeszcze z niej zejść. Na obie strony musi więc wystarczyć kondycji. Dlatego nie ma co się pakować na szlak prosto z samochodu, autobusu czy domowego fotela, ale wcześniej spróbować się trochę gimnastykować, pochodzić na spacery czy w jakikolwiek sposób się poruszać. Po trzecie: ubiór Najważniejszy element obowiązującego ubioru na wyprawę trekkingową? Oczywiście buty! Tu nie liczy się rewia mody, tylko wygoda. Nie japonki czy markowe szpilki, ale takie obuwie, dzięki któremu stopa będzie stabilna na kamienistej drodze, nie przemoknie i nie zapoci się, nie nabawisz się odcisków i pęcherzy. Reszta ubioru powinna być na tyle zróżnicowana, że biorąc pod uwagę zróżnicowaną aurę, w każdej chwili można coś z siebie zdjąć, bądź ubrać się cieplej. Nie oznacza to oczywiście, że w plecak pakujemy całą szafę. Po czwarte: wyposażenie Na górskim szlaku przydać się nam może plecak z odpowiednim wyposażeniem, czyli podręczną apteczką, latarką, mapą, kompasem, komórkę z naładowaną baterią, a w niej zapisane numery alarmowe. Oprócz tego zapakować należy prowiant, napoje, zapasową ciepłą odzież oraz rzeczy przeciwdeszczowe, a w przypadku trudniejszych szlaków zimową porą – dodatkowo jeszcze czekan i raki. Nocleg w domku do wynajęcia Na sam koniec zostaje zapewnienie sobie noclegu. Wybierając się w okolice Zakopanego, można zdecydować się np. na wynajem domku w górach z dostępem do kuchni. Taka baza wypadowa jest wskazana, aby mieć gdzie odpocząć po całodniowej wędrówce. Tego typu opcja jest również o tyle korzystna, że wówczas nie jest się uzależnionym od godzin posiłków, jakie obowiązują np. w hotelach.  I na koniec jeszcze jedna porada – jeśli jest to tylko możliwe – lepiej samotnie nie wychodźmy w góry. W towarzystwie jest nie tylko raźniej, ale i bezpieczniej!
Stopy
27 Sep, 2022
Sezon pieszych wędrówek po górach już ruszył. Na tatrzańskich szlakach nie brakuje wędrowców, którzy chcą maksymalnie wykorzystać urlopowy czas. Na górskich ścieżkach jednak oprócz dobrej kondycji przydadzą się odpowiednio wytrenowane stopy. Tylko jak osiągnąć taki efekt? Chodź na bosaka Aby stopy stały się mniej wrażliwe na różne uszkodzenia, warto chodzić jak najwięcej na bosaka w domu, na ogrodzie, gdzie tylko się da i adekwatnie do pory roku. W ten sposób też można je wzmocnić. Domowe SPA Zrogowacenia, zgrubienia – takie rzeczy lepiej usuwać na bieżąco, aby nie odczuwać podczas wędrówek dyskomfortu. Oprócz tego można sobie pozwolić na domowe SPA – starać się nawilżać i natłuszczać stopy, aby ochronić je przed wysuszeniem. Jakieś dwa/trzy dni przed wyjazdem warto zrobić porządek z paznokciami, przypiłować je lub przyciąć, aby nie „haczyły” w butach, ani nie wrastały się w skórę. Na wyprawę można się wyposażyć w pilniczek lub nożyczki – tak na wszelki wypadek. Dbaj o stopy już na szlaku Po pierwsze każdą przerwę wykorzystać na to, aby ściągnąć buty i skarpety i przewietrzyć stopy. Jeśli istnieje taka możliwość, warto zmienić skarpety na świeże. Wybierając je, trzeba również dopasować się do wędrówek. Jeśli zapowiada nam się dłuższa trasa, wówczas zamiast czystej bawełny (która będzie chłonąć wilgoć, zamiast odprowadzać ją na zewnątrz) – lepiej poszukać takich, które są wygodne i oddychające, przeznaczone do górskich wędrówek. Inaczej możemy łatwo nabawić się pęcherzy, otarć czy odcisków. A gdy już nam się przydarzą, to wówczas najlepiej zająć się nimi jak najszybciej. Dlatego podręczna apteczka z plastrami (w tym też przeciw odciskom), to rzecz obowiązkowa. Nowe obuwie rozchodzić Jeśli przed wyprawą mamy zamiar zaopatrzyć się w nowe obuwie, to zanim wyjedziemy, trzeba je rozchodzić. Podczas wędrówek trzeba też unikać chodzenia w mokrych butach – po powrocie do bazy noclegowej obowiązkowo należy je dobrze wysuszyć. A gdy jest z tym problem, wówczas nawet kilkakrotnie w ciągu dnia można zmieniać skarpety, oby tylko stopy miały sucho. Odpoczynek w wynajętym domku w górach… Po całym dniu wędrówki stopom koniecznie trzeba dać czas na regenerację. Dokładnie je umyć, a buty trekkingowe zmienić na klapki lub sandały. Obejrzeć, czy nie mają żadnych otarć, pęcherzy itd., a nawet profilaktycznie zastosować zasypkę.  Mimo iż czasami goni nas urlopowy czas, to jednak lepiej rozkładać wędrówki według naszych sił. I znaleźć również czas, aby odpocząć np. w małym przytulnym wynajętym domku w górach, gdzieś koło Zakopanego.
Dom
27 Sep, 2022
Stolica polskich Tatr ma swoje legendy, jak przystało na jedno z najstarszych miejsc w Polsce. Podaniami związanymi z powstaniem Zakopanego, Śpiącym Rycerzem i innymi ciekawostkami, chętnie dzielą się górale z turystami, którzy wynajmują domki w samym mieście, jak i w jego okolicach. O gaździe Piotrze, co mieszkał „za Kopane” Dawno dawno temu, gdzie dziś znajduje się Zakopane, rozciągała się puszcza, do której zapuszczali się tylko myśliwi. Opowiadali, że żyje w niej wiele gatunków zwierzyny, a rzeki bogate są w ryby. Jedyne osady, jakie się wówczas znajdowały, mieściły się w dolinie Białego i Czarnego Dunajca. Górale marzyli o tym, aby pewnego dnia zadomowić się na szczytach majestatycznych Tatr. Jeden z nich młody gazda Piotr Szaflar postanowił spełnić swoje marzenie i wybrał się w góry. Po kilku dniach wędrówki znalazł wreszcie miejsce, w którym postanowił zbudować chatę. I tak też uczynił. Przez kolejne dni stawiał ją od podstaw, ciężko pracując. Przez ten czas zmężniał i wypiękniał. Jego polanę ludzie nazywali „Kopaną” ze względu na to, że została przekopana przez młodego gazdę, a sam Piotr zdobył przydomek „Gąsienica” ze względu na noszone na co dzień pasiaste odzienie. Potocznie mówiono, że siedzi on „Za Kopane” i w ten sposób powstało Zakopane. Z czasem za namową swojego brata Jędrka gazda Piotr znalazł sobie żonę – Kasię i to z nią stworzył najsłynniejszy podhalański ród: Gąsieniców. Była to ponoć miłość od pierwszego wejrzenia, a pracowity zięć spodobał się rodzicom panny. A do dziś w Zakopanem śmieją się, że kapusta tutaj ma marne szanse na to, aby urosnąć, bo za dużo jest… Gąsieniców. Od wioski do uzdrowiska Planując wypad do stolicy Tatr, warto wiedzieć, że to nie tylko Krupówki, przepyszne oscypki, owce pasące się na halach i niesamowite tatrzańskie krajobrazy. Kolejna tradycja związana z powstaniem miasta wiąże się z przywilejem lokalizacyjnym wydanym dla Zakopanego przez Stefana Batorego. Dokument ten jednak ponoć zaginął. Prawa mieszkańców wsi Zakopane zatwierdzone zostały w 1670 roku przez Michała Korybuta Wiśniowieckiego. W 1772 roku Zakopane przyłączono do Cesarstwa Austriackiego, a w 1824 r. wraz z częścią Tatr sprzedano rodzinie Homolasców. Druga połowa XIX w. to czas rozkwitu miasteczka, dzięki temu, że jego właściwości klimatyczne zaczął popularyzować doktor Tytus Chałubiński. W 1886 roku miejscowość uzyskała status uzdrowiska. Od 1889 r. czyli od chwili przejęcia Zakopanego przez Władysława Zamoyskiego, miasteczko zaczęło intensywnie się rozwijać, a liczba uzdrowisk i odwiedzających je osób – rosnąć. Współczesne Zakopane przyciąga wiele tysięcy osób każdego roku, urzekając niepowtarzalną góralską kulturą, swoim stylem architektonicznym i różnorodnymi formami wypoczynku o każdej porze roku. Nietrudno tu znaleźć nocleg – domki na wynajem w górach, to ciągle atrakcja, której również nie sposób sobie odmówić.
Więcej wpisów

Oferty specjalne

Blog

Ferie zimowe
01 Dec, 2022
Gdzie spędzić ferie zimowe? Oczywiście w Tatrach! Stoki narciarskie, kuligi, skutery, termy i grzaniec na koniec dnia. Zapraszamy do skorzystania z oferty.
Górskie SPA
01 Dec, 2022
Domki do wynajęcia na Sylwestra
Boże Narodzenie Zakopane
01 Dec, 2022
Zapach drewna i igliwia, padający za oknem śnieg, ogień trzaskający w kominku – oto obraz Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia spędzanych w prawdziwym góralskim domu . Państwo mogą również przeżyć niezapomniane chwile w takim miejscu. Domek do wynajęcia na święta w górach, w Osadzie Maruszyna, to propozycja dla tych, którzy cenią niepowtarzalną atmosferę i piękną, zimową oprawę rodzinnych uroczystości celebrowanych z dala od zgiełku zatłoczonych miast.
Weekend Majowy w Tatrach
03 Oct, 2022
Weekend Majowy w górach
Weekend Czerwcowy w Tatrach
03 Oct, 2022
Długi weekend czerwcowy pod Tatrami
Wielkanoc w Zakopanem
03 Oct, 2022
Wielkanoc pod Tatrami
Zobacz więcej wpisów
Share by: