Kolorowe prostokąty o wymiarach 9×15 cm składają się z trzech pasków. Zewnętrzne są białe, a środkowy posiada kolor, który jest przypisany do danego szlaku. Malowane farbą olejną, umieszczane są w takich miejscach, aby każdy wędrowiec bez problemu mógł je zauważyć. Środkowy kolor ma swoje znaczenie. Czerwony oznacza szlak główny, zazwyczaj na długim odcinku i prowadzący przez miejsca najbardziej okazałe i widowiskowe na danym obszarze geograficznym. Ta wyjątkowość może wynikać np. z nietypowej fauny, flory, wydarzeń historycznych i wielu innych względów. Niebieski to zapowiedzieć szlaku dalekobieżnego i drugiego pod względem ważności.
Amatorzy krótkich wędrówek po górskich okolicach Zakopanego powinni raczej udać się szlakiem żółtym lub zielonym. Uważane są one za łącznikowe lub czasami za dojściowe.
Czarny kolor na oznaczeniu informuje natomiast, że turysta może udać się tzw. szlakiem dojściowym, najkrótszym ze wszystkich możliwych na danej trasie. Mimo iż są wytyczane bezpośrednio pomiędzy dwoma punktami, to tego typu odcinki wiążą się jednak często ze stromymi i trudnymi do pokonania.
Wyprawa w góry to zawsze fascynująca przygoda. Na turystę czeka bowiem bliskość natury, odkrywanie wyjątkowych miejsc… Wybierając się w okolice Zakopanego, planując tam nocleg w wynajętym domku lub w innym miejscu oraz wyprawy po tatrzańskich okolicach, warto zapoznać się z oznaczeniami szlaków. Czerwony, zielony, czarny – kolory na górskich szlakach nie powstały po to, aby uatrakcyjnić te miejsca. To raczej drogowskazy mówiące turystom o tym, które z nich są najbardziej atrakcyjne pod względem turystycznej lokalizacji oraz o tym, jak się odpowiednio przygotować na wędrówkę nimi. Znakowanie tych odcinków jest zgodne ze standardami wytyczonymi przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.
Wybierając się w góry, można więc skorzystać albo z prostych i w miarę wygodnych odcinków lub po odpowiednim przygotowaniu się, poszukać wrażeń na trudniejszych szlakach. Warto wcześniej, zanim ruszymy na górską ścieżkę, zapoznać się na mapie z oznakowaniem, jakie obowiązuje na danym obszarze, który chcemy przejść. Dziś w Internecie można także znaleźć takie udogodnienie jak obliczenie przewidywanego czasu pokonania szlaku, odległości w kilometrach czy sumę podejść i zejść.
Dobre zaplanowanie wędrówki może pomóc nie tylko w sprawnym pokonaniu wytyczonego sobie odcinka, ale także uniknąć jakichś niemiłych niespodzianek, na które nie będziemy przygotowani.
Osadza Maruszyna, to wyjątkowe miejsce do wypoczynku, niezależnie od pory roku.
OS. STANKI 56, MARUSZYNA
34-424 Szaflary
+48 661 429 746 kontakt@osadamaruszyna.pl