Bezpieczne zdobywanie górskich szlaków

Sezon na górskie wędrówki praktycznie trwa przez cały rok, o ile dopisuje pogoda. Jedni wolą zdobywać szlaki wiosną/latem, inni raczej wolą, gdy jest chłodniej i wybierają wyprawy w okresie jesienno-zimowym. Tak czy siak, do takiej wyprawy lepiej się odpowiednio przygotować, zwłaszcza że pogoda w górach bywa nieprzewidywalna. Od czego zacząć?

Po pierwsze: trasa

W górach raczej nie ma co się zdawać na spontaniczne wyjścia ze względu na własne bezpieczeństwo. Każdą trasę lepiej wcześniej sobie przejrzeć, ocenić pod kątem własnych możliwości fizycznych oraz czasowych. Można też podpytać znajomych miłośników zdobywania górskich szlaków, jakie polecają, jakie lepiej omijać, na co zwrócić uwagę. I lepiej nie próbować na własną rękę odkrywać nowych szlaków niż te, które są już wyznaczone, bo w każdej chwili można się zagubić.

Po drugie: kondycja

Wyjście w góry to nie spacer po osiedlowym parku, tutaj trzeba mieć odpowiednią kondycję. Taka wyprawa trwa bowiem zazwyczaj kilka godzin. Trzeba wtoczyć się na górę, a potem jeszcze z niej zejść. Na obie strony musi więc wystarczyć kondycji. Dlatego nie ma co się pakować na szlak prosto z samochodu, autobusu czy domowego fotela, ale wcześniej spróbować się trochę gimnastykować, pochodzić na spacery czy w jakikolwiek sposób się poruszać.

Po trzecie: ubiór

Najważniejszy element obowiązującego ubioru na wyprawę trekkingową? Oczywiście buty! Tu nie liczy się rewia mody, tylko wygoda. Nie japonki czy markowe szpilki, ale takie obuwie, dzięki któremu stopa będzie stabilna na kamienistej drodze, nie przemoknie i nie zapoci się, nie nabawisz się odcisków i pęcherzy. Reszta ubioru powinna być na tyle zróżnicowana, że biorąc pod uwagę zróżnicowaną aurę, w każdej chwili można coś z siebie zdjąć, bądź ubrać się cieplej. Nie oznacza to oczywiście, że w plecak pakujemy całą szafę.

Po czwarte: wyposażenie

Na górskim szlaku przydać się nam może plecak z odpowiednim wyposażeniem, czyli podręczną apteczką, latarką, mapą, kompasem, komórkę z naładowaną baterią, a w niej zapisane numery alarmowe. Oprócz tego zapakować należy prowiant, napoje, zapasową ciepłą odzież oraz rzeczy przeciwdeszczowe, a w przypadku trudniejszych szlaków zimową porą – dodatkowo jeszcze czekan i raki.

Nocleg w domku do wynajęcia

Na sam koniec zostaje zapewnienie sobie noclegu. Wybierając się w okolice Zakopanego, można zdecydować się np. na wynajem domku w górach z dostępem do kuchni. Taka baza wypadowa jest wskazana, aby mieć gdzie odpocząć po całodniowej wędrówce. Tego typu opcja jest również o tyle korzystna, że wówczas nie jest się uzależnionym od godzin posiłków, jakie obowiązują np. w hotelach.

I na koniec jeszcze jedna porada – jeśli jest to tylko możliwe – lepiej samotnie nie wychodźmy w góry. W towarzystwie jest nie tylko raźniej, ale i bezpieczniej!