Gubałówka – miejsce warte odwiedzin

Obok Krupówek, Morskiego Oka oraz Kasprowego Wierchu to właśnie Gubałówka jest najczęściej wybieranym przez turystów miejscem w okolicach Zakopanego. Trudno się dziwić – to właśnie stąd rozciąga się wspaniały, zapierający dech w piersiach widok na całą panoramę Tatr! Łąki, taras widokowy, zjeżdżalnia grawitacyjna i spacer grzbietem wzniesienia – to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na przybywających na Gubałówkę. Dlaczego już po jednej wizycie można się w niej zakochać?

Co na Gubałówce?

Gubałówka to podłużne wzniesienie, które malowniczo zamyka kotlinę zakopiańską od strony północnej. Na wschodnim końcu ma wysokość 1120 m, a na zachodnim – 1129 m. Na wschód od Gubałówki znajduje się Ząb, czyli najwyżej położona miejscowość w Polsce. Z grzbietu Gubałówki podziwiać można najpiękniejszy widok w Zakopanem – panoramę Tatr. Ale to nie wszystko! Zdobądź Gubałówkę w piękny dzień, a zobaczysz Tatry, Zakopane, Podhale, Pieniny, Gorce oraz Beskid Żywiecki!

Jak dotrzeć na Gubałówkę? Wystarczy przejść do samego końca Krupówek, a później minąć stragany z pachnącymi serami, przyciągającymi wzrok pamiątkami, tradycyjnymi wyrobami wełnianymi. Tu znajduje się także Galeria Jerzego Jędrysiaka, zakopiańskiego grafika – miejsce dla prawdziwych miłośników sztuki. Gubałówka to jednak przede wszystkim piętrowy układ roślinności tatrzańskiej oraz nowoczesna kolejka.

Historia słynnej na całą Polskę kolejki zaczyna się już w 1938 roku! Została ona zbudowana w czasie przygotowań do narciarskich mistrzostw świata FIS w Zakopanem w 1939 roku, a jej części pochodziły od znanej, szwajcarskiej firmy Ludwiga de Roll. Kolejkę całkowicie zmodernizowano w 2001 roku, dzięki czemu dziś czas przejazdu wynosi zaledwie… 3,5 minuty! Stacja dolna znajduje się na wysokości 823 m n.p.m., a stacja górna na 1122 m n.p.m.

Gubałówka to najlepsze miejsce do rozpoczęcia dłuższej wyprawy! Właśnie stąd prowadzi szlak na Butorowski Wierch, tu znajduje się taras widokowy oraz łąki zapraszające strudzonych turystów do odpoczynku. Miłośnicy wyciągów krzesełkowych mogą przespacerować się na Polanę Szymoszkową, a wytrwali – podjąć się wyprawy do górnej stacji wyciągu krzesełkowego na Harendzie.

Schronisko

Gubałówka to jednak nie tylko oferta dla spragnionych długich spacerów, emocji towarzyszących zjazdom na wyciągach czy fanów zjeżdżalni grawitacyjnej, którą kochają wszystkie dzieci. To także zachwycające spotkanie z góralską kulturą oraz innymi turystami, często pochodzącymi ze wszystkich zakątków świata. Tuż obok górnej stacji kolei, na wysokości 1123 m n.p.m. znajduje się dom gościnny, który od dziesięcioleci stanowi przystań dla wszystkich podróżników.

Odpoczynek, rodzinny weekend, wyjazd z przyjaciółmi… Nieważne, dlaczego się tu znalazłeś, ponieważ Dom Gościnny „Gubałówka” oferuje bezpieczny wypoczynek dla każdego. To przepiękny, drewniany budynek z elementami architektury podhalańskiej. Miejsce zostało wyposażone w nowoczesne, komfortowe sprzęty, dzięki którym każdy poczuje się jak w domu.

Jednak to…nadal nie wszystko! Spragnieni mogą spędzić chwilę w restauracji, głodni na pewno chętnie przekąszą coś pysznego w licznych budkach z jedzeniem, a miłośnicy plaży…na pewno ucieszą się, gdy usłyszą, że Gubałówka jest przez niektórych nazywana „najwyżej położoną plażą w Polsce”! Wystarczy wynająć leżak!

Szlaki turystyczne

Fani zimowych wojaży, długich wędrówek i wylegiwania się na słońcu – każdy znajdzie na Gubałówce coś dla siebie. Szczególnie atrakcyjne są szlaki turystyczne. Po wjeździe kolejką na Gubałówkę i krótkim odpoczynku turyści mają kilka możliwości. Niektórzy wybierają około dwukilometrowy spacer w kierunku zachodnim, do Butorowego Wierchu, gdzie można zjechać w dół wyciągiem krzesełkowym. Zjazd taki trwa około piętnastu minut i jest idealną chwilą na podziwianie panoramy Tatr polskich i słowackich. Rodzice z dziećmi chętnie skracają spacer i kończą go na Polanie Szymoszkowej. To nadal świetna okazja, by podziwiać naturę, ale krzesełka znajdujące się w tym miejscu zwalniają podczas wsiadania i zsiadania. Miłośnicy długich, odprężających spacerów również nie poczują zawodu! Wręcz przeciwnie – pięciokilometrowy szlak z Gubałówki przez Furmanową i Rafaczówkę kieruje na Harendę, do górnej stacji wyciągu krzesełkowego. A stąd drogi prowadzą przez widokową trasę Wierchu Bachledzkiego lub mało znanymi uliczkami do centrum Zakopanego.

Wskazówki dojazdu

Jak dostać się na Gubałówkę z Osady Maruszyna? Najlepiej zaplanować wycieczkę od samego rana, żeby w pełni korzystać z widoków oraz świeżego powietrza. Trasa do Zakopanego to około 16 kilometrów. Następnie należy zostawić samochód na którymś z licznych parkingów i udać się na stację kolei linowo-terenowej. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z busów prywatnych, które kursują na terenie całego Zakopanego – dzięki temu samochód można zostawić z dala od korków.

Sugerowana trasa dojazdu samochodem

Sugerowana trasa rowera

Niezapomniana przygoda

Współrzędne GPS: 49°18′27″N 19°56′09″E

Gubałówka to jedno z tych miejsc, które musi odwiedzić każdy turysta spędzający swój wolny czas w okolicach Zakopanego. To piękno przyrody, możliwość oglądania olśniewającej panoramy, a także idealne miejsce do spacerów. Gubałówka to prawdziwy skarb Zakopanego!

Film pokazujący piękno Gubałówki