Co zabrać ze sobą na wycieczkę w góry?

Na szlaku

Zawartość Twojego bagażu na wakacje w górach będzie się różnić w zależności od pory roku. Zimą przyda się bielizna termoaktywna oraz grube skarpety, które ochronią stopy przed otarciami i zimnem. Dodatkowo, można zadbać o małe raki, nakładki na buty lub kije do trekkingu, bo nawet najłagodniejsze szlaki mogą być częściowo oblodzone. Planując bardziej ekstremalne wycieczki, nie można wyruszyć z domu bez profesjonalnego sprzętu, dobrej kondycji i naprawdę dużego doświadczenia. Najbezpieczniejszymi i zalecanymi zimowymi wędrówkami są spacery w przepięknych, tatrzańskich dolinach.

Jeśli mamy w planach zdobywać Giewont, warto zaczekać do końca lata na poprawę warunków na szlaku. Trzeba jednak pamiętać, że nawet wtedy na samych szczytach można spotkać śnieg, a pogoda potrafi się zmienić w mgnieniu oka. Wybierając się na wakacje w wysokie góry, nigdy nie należy zatem rezygnować z obuwia trekkingowego, dłuższych spodni, kurtki i lekkiego plecaka, który pomieści najpotrzebniejsze rzeczy. Na wszelki wypadek warto zabrać ze sobą przekąski, kanapki, termos z ciepłym napojem lub wodę. Przydać mogą się także chusteczki nawilżane i bardzo podstawowa apteczka (np. coś do dezynfekcji skaleczeń i plastry), a także latarka. Latem potrzebne mogą okazać się okulary przeciwsłoneczne.

Na wypoczynek z dzieckiem

Rezerwując domek w górach, należy upewnić się, że na miejscu znajdziemy sprzęty i akcesoria, z których będziemy chcieli korzystać, np. ręczniki, suszarka, lodówka lub mikrofala. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy planujemy wakacje w górach z małym dzieckiem. Przed takim wyjazdem należy się zastanowić, jak wygląda nasza codzienna rutyna w domu i na tej podstawie przygotować listę rzeczy do spakowania.

Warto zabrać gotowe jedzenie dla dziecka, mleko, kaszki, pieluszki (a także torebki na te zużyte), chusteczki nawilżane, podóżny przewijak i kilka zapasowcyh kompletów ubrań na każdą pogodę. Na stronach sklepów sportowych znaleźć można także sporo akcesoriów, które ułatwią poruszanie się na szlaku, np. chustę czy nosidło. Należy też przemyśleć czy na wakacjach będzie nam potrzebne rozkładane łóżeczko lub krzesełko turystyczne. Kierując się zasadą: przezorny zawsze ubezpieczony, trzeba także pamiętać o książeczce zdrowia.