Stolica polskich Tatr ma swoje legendy, jak przystało na jedno z najstarszych miejsc w Polsce. Podaniami związanymi z powstaniem Zakopanego, Śpiącym Rycerzem i innymi ciekawostkami, chętnie dzielą się górale z turystami, którzy wynajmują domki w samym mieście, jak i w jego okolicach.
O gaździe Piotrze, co mieszkał „za Kopane”
Dawno dawno temu, gdzie dziś znajduje się Zakopane, rozciągała się puszcza, do której zapuszczali się tylko myśliwi. Opowiadali, że żyje w niej wiele gatunków zwierzyny, a rzeki bogate są w ryby. Jedyne osady, jakie się wówczas znajdowały, mieściły się w dolinie Białego i Czarnego Dunajca. Górale marzyli o tym, aby pewnego dnia zadomowić się na szczytach majestatycznych Tatr. Jeden z nich młody gazda Piotr Szaflar postanowił spełnić swoje marzenie i wybrał się w góry. Po kilku dniach wędrówki znalazł wreszcie miejsce, w którym postanowił zbudować chatę. I tak też uczynił. Przez kolejne dni stawiał ją od podstaw, ciężko pracując. Przez ten czas zmężniał i wypiękniał. Jego polanę ludzie nazywali „Kopaną” ze względu na to, że została przekopana przez młodego gazdę, a sam Piotr zdobył przydomek „Gąsienica” ze względu na noszone na co dzień pasiaste odzienie. Potocznie mówiono, że siedzi on „Za Kopane” i w ten sposób powstało Zakopane.
Z czasem za namową swojego brata Jędrka gazda Piotr znalazł sobie żonę – Kasię i to z nią stworzył najsłynniejszy podhalański ród: Gąsieniców. Była to ponoć miłość od pierwszego wejrzenia, a pracowity zięć spodobał się rodzicom panny. A do dziś w Zakopanem śmieją się, że kapusta tutaj ma marne szanse na to, aby urosnąć, bo za dużo jest… Gąsieniców.
Od wioski do uzdrowiska
Planując wypad do stolicy Tatr, warto wiedzieć, że to nie tylko Krupówki, przepyszne oscypki, owce pasące się na halach i niesamowite tatrzańskie krajobrazy. Kolejna tradycja związana z powstaniem miasta wiąże się z przywilejem lokalizacyjnym wydanym dla Zakopanego przez Stefana Batorego. Dokument ten jednak ponoć zaginął. Prawa mieszkańców wsi Zakopane zatwierdzone zostały w 1670 roku przez Michała Korybuta Wiśniowieckiego. W 1772 roku Zakopane przyłączono do Cesarstwa Austriackiego, a w 1824 r. wraz z częścią Tatr sprzedano rodzinie Homolasców. Druga połowa XIX w. to czas rozkwitu miasteczka, dzięki temu, że jego właściwości klimatyczne zaczął popularyzować doktor Tytus Chałubiński. W 1886 roku miejscowość uzyskała status uzdrowiska. Od 1889 r. czyli od chwili przejęcia Zakopanego przez Władysława Zamoyskiego, miasteczko zaczęło intensywnie się rozwijać, a liczba uzdrowisk i odwiedzających je osób – rosnąć.
Współczesne Zakopane przyciąga wiele tysięcy osób każdego roku, urzekając niepowtarzalną góralską kulturą, swoim stylem architektonicznym i różnorodnymi formami wypoczynku o każdej porze roku. Nietrudno tu znaleźć nocleg – domki na wynajem w górach, to ciągle atrakcja, której również nie sposób sobie odmówić.
Osadza Maruszyna, to wyjątkowe miejsce do wypoczynku, niezależnie od pory roku.
OS. STANKI 56, MARUSZYNA
34-424 Szaflary
+48 661 429 746 kontakt@osadamaruszyna.pl