Jak powstało Zakopane – historia pisana legendą

27 września 2022
Dom

Stolica polskich Tatr ma swoje legendy, jak przystało na jedno z najstarszych miejsc w Polsce. Podaniami związanymi z powstaniem Zakopanego, Śpiącym Rycerzem i innymi ciekawostkami, chętnie dzielą się górale z turystami, którzy wynajmują domki w samym mieście, jak i w jego okolicach.

O gaździe Piotrze, co mieszkał „za Kopane”


Dawno dawno temu, gdzie dziś znajduje się Zakopane, rozciągała się puszcza, do której zapuszczali się tylko myśliwi. Opowiadali, że żyje w niej wiele gatunków zwierzyny, a rzeki bogate są w ryby. Jedyne osady, jakie się wówczas znajdowały, mieściły się w dolinie Białego i Czarnego Dunajca. Górale marzyli o tym, aby pewnego dnia zadomowić się na szczytach majestatycznych Tatr. Jeden z nich młody gazda Piotr Szaflar postanowił spełnić swoje marzenie i wybrał się w góry. Po kilku dniach wędrówki znalazł wreszcie miejsce, w którym postanowił zbudować chatę. I tak też uczynił. Przez kolejne dni stawiał ją od podstaw, ciężko pracując. Przez ten czas zmężniał i wypiękniał. Jego polanę ludzie nazywali „Kopaną” ze względu na to, że została przekopana przez młodego gazdę, a sam Piotr zdobył przydomek „Gąsienica” ze względu na noszone na co dzień pasiaste odzienie. Potocznie mówiono, że siedzi on „Za Kopane” i w ten sposób powstało Zakopane.

Z czasem za namową swojego brata Jędrka gazda Piotr znalazł sobie żonę – Kasię i to z nią stworzył najsłynniejszy podhalański ród: Gąsieniców. Była to ponoć miłość od pierwszego wejrzenia, a pracowity zięć spodobał się rodzicom panny. A do dziś w Zakopanem śmieją się, że kapusta tutaj ma marne szanse na to, aby urosnąć, bo za dużo jest… Gąsieniców.

Od wioski do uzdrowiska


Planując wypad do stolicy Tatr, warto wiedzieć, że to nie tylko Krupówki, przepyszne oscypki, owce pasące się na halach i niesamowite tatrzańskie krajobrazy. Kolejna tradycja związana z powstaniem miasta wiąże się z przywilejem lokalizacyjnym wydanym dla Zakopanego przez Stefana Batorego. Dokument ten jednak ponoć zaginął. Prawa mieszkańców wsi Zakopane zatwierdzone zostały w 1670 roku przez Michała Korybuta Wiśniowieckiego. W 1772 roku Zakopane przyłączono do Cesarstwa Austriackiego, a w 1824 r. wraz z częścią Tatr sprzedano rodzinie Homolasców. Druga połowa XIX w. to czas rozkwitu miasteczka, dzięki temu, że jego właściwości klimatyczne zaczął popularyzować doktor Tytus Chałubiński. W 1886 roku miejscowość uzyskała status uzdrowiska. Od 1889 r. czyli od chwili przejęcia Zakopanego przez Władysława Zamoyskiego, miasteczko zaczęło intensywnie się rozwijać, a liczba uzdrowisk i odwiedzających je osób – rosnąć.

Współczesne Zakopane przyciąga wiele tysięcy osób każdego roku, urzekając niepowtarzalną góralską kulturą, swoim stylem architektonicznym i różnorodnymi formami wypoczynku o każdej porze roku. Nietrudno tu znaleźć nocleg – domki na wynajem w górach, to ciągle atrakcja, której również nie sposób sobie odmówić.


Udostępnij

Ferie zimowe
1 grudnia 2022
Gdzie spędzić ferie zimowe? Oczywiście w Tatrach! Stoki narciarskie, kuligi, skutery, termy i grzaniec na koniec dnia. Zapraszamy do skorzystania z oferty.
Górskie SPA
1 grudnia 2022
Domki do wynajęcia na Sylwestra
Boże Narodzenie Zakopane
1 grudnia 2022
Zapach drewna i igliwia, padający za oknem śnieg, ogień trzaskający w kominku – oto obraz Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia spędzanych w prawdziwym góralskim domu . Państwo mogą również przeżyć niezapomniane chwile w takim miejscu. Domek do wynajęcia na święta w górach, w Osadzie Maruszyna, to propozycja dla tych, którzy cenią niepowtarzalną atmosferę i piękną, zimową oprawę rodzinnych uroczystości celebrowanych z dala od zgiełku zatłoczonych miast.
Weekend Majowy w Tatrach
3 października 2022
Weekend Majowy w górach
Weekend Czerwcowy w Tatrach
3 października 2022
Długi weekend czerwcowy pod Tatrami
Wielkanoc w Zakopanem
3 października 2022
Wielkanoc pod Tatrami
dom
26 września 2022
Zapraszamy do spędzenia wymarzonych wakacji w Osadzie Maruszyna. Lokalizacja oraz specyficzny klimat naszego miejsca i lokalna gościnność sprawiają, że Osada Maruszyna to miejsce idealne na rodzinne wakacje. Nasze domy znajdują się w otoczeniu zieleni łąk i lasów, z dala od głównych dróg. Na łąkach pasą się krowy, owce. Dookoła czuć zapach świeżo skoszonego siana. Wspaniały plac zabaw dla dzieci jest tylko dopełnieniem klimatu panującego u nas. Na terenie naszej osady znajduje się dwa prywatne baseny do Państwa dyspozycji. Baseny są podgrzewane pompą ciepła co pozwala osiągnąć temperaturę nawet 33°C niezależnie od warunków pogodowych. Pomyśleliśmy również o rozrywce dla naszych dorosłych Gości. Wspaniałe, zadaszone góralskie grillowisko może pomieścić nawet 15 osób. Jest miejsce do grillowania, piec do pizzy opalany drewnem, wędzarnia oraz tradycyjna wiejska kuchnia. Wieczorom proponujemy relaks pod gwiazdami w gorącej bali wodnej. W odległości 5 km znajdują się również dwa kompleksy basenów termalnych: Gorący Potok oraz Termy Szaflary. Mają Państwo również możliwość bezpłatnego skorzystania z rowerów. Na terenie naszej gminy znajduje się wiele ciekawych tras rowerowych, zarówno dla amatorów jak i bardziej zaawansowanych rowerzystów. Posiadamy również foteliki rowerowe dla dzieci. Zakopane oraz szlaki tatrzańskie znajdują się w odległości 15 km od naszej osady. Serdecznie zapraszamy do spędzenia wakacji w Osadzie Maruszyna.
Share by: