Jak można wypocząć w górach?

Jednym góry kojarzą się tylko z wyzwaniami – kolejne szczyty do zdobycia, kilometry szlaków turystycznych przejechane na dwóch kółkach lub zaliczone pieszo, białe szaleństwo na nartach lub snowboardzie… Jednak to miejsce, które nie tylko jest otwarte na miłośników adrenaliny, wyrabiania kondycji fizycznej czy spalania kalorii. Polskie góry to także ciekawa historia, niepowtarzalna tradycja i kultura oraz wyjątkowa gościnność, jak również miejsce, gdzie da się poleniuchować. A do tych, które najczęściej są odwiedzane corocznie przez polskich i zagranicznych turystów, należą Tatry. Nie od parady Zakopane nazywa się ich stolicą. Tu oraz w innych górach zarówno latem, jak i zimą nie można się nudzić. Wystarczy tylko znaleźć sobie bazę wypadową – domki do wynajęcia czy inne kwatery czekają na turystów, oferując różny standard wypoczynku. Mając już zapewniony nocleg i wyżywienie, można ruszyć albo na podbój gór, albo na rozkoszowanie się leniwym wypoczynkiem w pięknych okolicznościach przyrody.

Wakacje letnie to czas, który można wypełnić wędrówkami po górach – zarówno pieszo, jak i rowerem, poznawaniem piękna tamtejszej fauny i flory, napawaniem się nietuzinkowymi widokami. To również świetna okazja do zwiedzania miejscowych zabytkowych kościółków i kościołów, muzeów i wielu innych cennych historycznie czy kulturowo miejsc.

Zima to z kolei czas dla tych, co uwielbiają sporty takie jak narciarstwo, snowboard czy … snowtubing. Ten ostatni to inaczej jazda na oponach po specjalnie do tego wyznaczonym torze. Inną równie nietypową rozrywką są wędrówki rakietami śnieżnymi, którymi można bez obaw ruszyć na podbój górskich tras.

Do klasyków zaliczany jest kulig. To zajęcie, które w zasadzie się nigdy nie nudzi, a do tego jest idealne dla każdego. Dla przykładu w Tatrach działa wiele firm, które organizują tego typu wycieczki.

Coraz większą popularnością w górach cieszą się biegówki. To alternatywa dla narciarstwa zjazdowego. Pod okiem instruktorów można poznać podstawowe techniki biegania.

Są też i tacy, dla których ciekawą formą pobytu w górach może być … przejażdżka kolejkami liniowymi. Skorzystać z niej można m.in. w Zakopanem i Krynicy-Zdroju.

Na mniej aktywnych wczasowiczów czekają ośrodki spa czy baseny geotermalne (wykorzystujące źródła ciepłych wód) w popularnych miejscowościach turystycznych takich jak np. Zakopane czy Białka Tatrzańska. To z kolei idealne miejsca nie tylko na regenerację sił dla tych, którzy aktywnie spędzają czas w ciągu dnia w górach, ale również tych, co chcą zwyczajnie wypocząć, odreagować od tempa codzienności.