Dlaczego Kasprowy Wierch?

Nic dziwnego, że Kasprowy Wierch jest najczęściej odwiedzanym szczytem Tatr! Zachwycił już wielu i nadal rozkochuje w sobie turystów z całego świata. Jego strome stoki opadają tylko do Doliny Kasprowej – z innych stron wejście na szczyt jest dostępne bez problemu. Dzięki takiej budowie możliwe było zbudowanie dwóch wyciągów krzesełkowych i stworzenie narciarskich tras zjazdowych. Wygoda przyciąga wszystkich spragnionych tatrzańskich widoków! Kasprowy Wierch to także obserwatorium meteorologiczne – najwyżej położony budynek w Polsce. To właśnie tu, na Kasprowym Wierchu, spotykają się dwa państwa – Polska i Słowacja; tu możliwa jest obserwacja tatrzańskiej przyrody; stąd prowadzą unikatowe szklaki turystyczne. Co jeszcze?

Zachwycające Tatry

Kasprowy Wierch gwarantuje niezapomniane przeżycia. Liczy sobie 1985 m n.p.m., a położony jest u zbiegu trzech walnych tatrzańskich dolin, które zachwycają swoim pięknem o każdej porze. Na szczycie Kasprowego znajduje się szereg udogodnień, dzięki którym każdy turysta może cieszyć się wspaniałym wypoczynkiem: m.in. stacja kolejki, bar oraz restauracja. Podróż kolejką na górę zajmuje 20 minut i tyle wystarczy, by zachwycić się wspaniałymi widokami. Szczyty górskie, w tym prawdziwy król, Giewont, poza tym ostre skały, tatrzańska zieleń… Po takiej wyprawie każdy turysta jest skazany na miłość do Tatr. Jednak widoki w czasie podróży kolejką bledną przy panoramie, jaka rozciąga się z samego szczytu. Kasprowy Wierch to wielki taras widokowy, z którego turyści podziwiać mogą Tatry i Zakopane.

To jednak nie jedyna droga na szczyt Kasprowego! Wytrwali podróżnicy chętnie wybiorą pieszą wędrówkę, która pozwala doświadczyć jeszcze więcej! Świeże powietrze, zieleń, dźwięki przyrody – a na końcu nagroda w postaci ciepłego posiłku na Kasprowym. Wejście na górę zielonym szlakiem przez Myślenickie Turnie zajmuje około 3h. Zaczyna się w Kuźnicach, gdzie początkowo biegnie wzdłuż nastrostrady, by później wspinać się brzegiem Doliny Goryczkowej. Najbardziej wymagający mogą także obrać trasę prowadzącą przez schronisko w Murowańcu – ten szklak to ponad 3h pieszej wędrówki. Po drodze poznać można innych zakochanych w Tatrach, spędzić mile czas podziwiając naturę lub zatrzymać się na wypoczynek w schronisku.

Pamiętajmy o tym, że Kasprowy Wierch to jedno z najchętniej wybieranych miejsc w całych Tatrach! Nic dziwnego, że w czasie wakacji dostanie się do kolejki może być utrudnione przez setki turystów. Właśnie dlatego warto zaplanować swoją wyprawę wcześniej i poznać szczegóły dotyczące tras, cen oraz ewentualnych rezerwacji. Nie zapominajmy też o odpowiednim przygotowaniu się do tej wyprawy! Ciepła bluza i wygodne obuwie to konieczność.

Odpoczynek na Kasprowym Wierchu

Kasprowy Wierch to nie tylko tatrzańska przyroda i zachwycające widoki. To także przyjemność korzystania z wygodnych rozwiązań, dzięki którym możliwy jest wypoczynek przed podjęciem dalszej wędrówki. Na szczycie znajduje się bar, w którym spragnieni mogą zamówić sobie kawę z lub herbatę, by w ciszy kontemplować widoki; restauracja zapewni ciepły i zdrowy posiłek. Kasprowy Wierch to także zimowa stacja TOPR oraz budynek obserwatorium meteorologicznego. Warto zrobić sobie na jego tle zdjęcie, ponieważ to najwyżej położony budynek w kraju. Na szczycie można także kupić pamiątki oraz pospacerować wygodnym, brukowanym chodnikiem. To przyjemna przerwa przed dalszym zwiedzaniem lub chwila na relaks przed zjazdem.

Szlaki turystyczne

Wszyscy turyści doskonale wiedzą, że Kasprowy Wierch jest najlepszą bazą wypadową. To właśnie stąd prowadzi kilka malowniczych, niepowtarzalnych szklaków. Każdy zachwyca innymi elementami tatrzańskiej przyrody, każdy zapewnia też całkiem inne wrażenia. Turyści wybierający kierunek zachodni mogą dostać się na Ciemniak – ta trasa zajmuje około 3h i dzięki niej możliwe jest podziwianie widoków na Tatry Wysokie, Zakopane oraz malownicze doliny po słowackiej stronie. Ci, którzy wybiorą kierunek wschodni, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że rozpoczynają najtrudniejszą dostępną trasę w Tatrach Polskich. To kierunek dla wytrwałych, doświadczonych i świetnie przygotowanych, ponieważ wędrówka zajmuje cały dzień.

Wskazówki dojazdu

Jak rozpocząć swoją przygodę? Aby dostać się Kasprowy Wierch z Osady Maruszyna należy przejechać samochodem około 40km. Wybrać możemy kilka tras, m.in. przez Zakopiankę. Ta podróż zajmie nam około 30-40 minut – w zależności od drogi oraz korków. Naszym celem są Kuźnice. To właśnie tutaj możemy samodzielnie dobrać szlak do naszych wymagań – albo kolejkę górską, albo pieszą wycieczkę na szczyt. Wszystko zależy jedynie od nas! Nasza wyprawa na Kasprowy Wierch może być więc w pełni komfortowa i szybka, możemy jednak również skusić się na wędrowanie o własnych siłach.

Niepowtarzalne doświadczenie

Być w okolicach Zakopanego i nie zdobyć Kasprowego Wierchu – to niedopuszczalne! Tysiące turystów każdego roku przekonuje się o tym, że widoki, jakie rozciągają się z tego szczytu, są warte wysiłku. Piękno przyrody, poczucie wspólnoty ze wszystkimi, którzy obserwują tatrzańską panoramę stojąc obok nas – to niepowtarzalne przeżycie!