Bezpieczeństwo w górach

Planowanie wakacji w górach

Zanim wyjedziesz z domu, dobrze przemyśl, jak chciałbyś spędzić wakacje w górach. Na tym etapie warto określić wielkość grupy i kondycję fizyczną każdej osoby. Wybierając szlaki, trzeba mieć na uwadze wytrzymałość i doświadczenie szczególnie osób starszych lub dzieci. Sprawdź dokładnie przebieg trasy i upewnij się czy po drodze są jakieś schroniska, w których będziecie mogli odpocząć, napić się herbaty lub po prostu ogrzać. Zadbaj też o ubezpieczenie zdrowotne. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy planujesz przekroczyć granicę i przejść się np. po słowackiej stronie Tatr.

Nie można zapomnieć o zmiennej pogodzie. Zawsze warto sprawdzić stopień zagrożenia lawinowego lub szczegółową prognozę na dany dzień. Należy też pamiętać, że na szlak wyrusza się wczesnym rankiem, zostawiając sobie zapas czasu na powrót, gdyż popołudnie i wieczory w górach niosą za sobą niespodziewane burzę lub deszcz.

Planując częste wędrówki, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej bazy wypadowej w okolicy. Możesz na przykład sprawdzić naszą ofertę – luksusowe domki w górach z basenami, z których łatwo i szybko dotrzesz do tatrzańskich szlaków górskich. Wygodne zakwaterowanie pozwoli Ci także zregenerować się po całym dniu marszu.

Przed wyjściem na szlak

Zapisz w telefonie lub na specjalnej karcie listę kontaktów ICE (z ang. “In Case of Emergency”). W razie wypadku, ratownicy będą mogli dodzwonić się do Twoich bliskich, aby powiadomić ich o Twoim stanie zdrowia i uzyskać niezbędne informacje do przeprowadzenia akcji ratowniczej (mogą zapytać o grupę krwi, choroby czy leki przyjmowane na stałe)

Zawsze miej przy sobie naładowany telefon, aby w razie zagrożenia zadzwonić na numer alarmowy

* TOPR – 985

* GOPR – 601 100 300.

Weź latarkę, napój i przekąski oraz mapę lub kompas. Ustal godzinę powrotu, aby Twoi bliscy wiedzieli, kiedy i gdzie zacząć Cię szukać. Pamiętaj także, że gdy razem wchodzimy, razem wracamy! Od tej reguły nie ma odstępstw.

Najważniejsze: potraktuj wakacje w górach jako czas relaksu i odpoczynku. Nie warto porywać się na zdobywanie szczytów, jeśli nie ma się do tego odpowiedniego sprzętu i przygotowania. Lepiej przejść się malowniczymi ścieżkami i podziwiać krajobrazy natury, niż narażać się na niepotrzebne niebezpieczeństwo.